SBS – Syndrom nemocných budov

Máte v kanceláři nové koberce a nábytek, elektroniku s plastovými kryty nebo třeba protipožární dveře? A ke všemu je tam vše čištěno různými chemikáliemi? Dejte si pozor, zda se u vás také neprojevuje syndrom nemocných budov.


Celosvětově se používá zkratka SBS = (z angličtiny) Sick Building Syndrome. Je to souhrnné označení hlavně pro pracoviště a takéSyndrom nemocných budov - projevy špatné koncentrace  pro domy, ve kterých u sebe lidé pozorují různé zdravotní potíže a příznaky u nich zmizí, jakmile budovu opustí.

Jak se SBS projevuje?

Dlouhodobý pobyt v prostoru, kde se vyskytuje velká koncentrace škodlivých chemikálií a různých výparů, může způsobit různé zdravotní komplikace. Nejčastěji jsou to bolesti hlavy, únava, podráždění a pálení očí až nevolnost nebo třeba kašel.

Syndrom nemocných budov můžeme nejčastěji pozorovat u lidí v pracovním prostředí, ten snižuje jejich komfort a zároveň tak klesá i efektivita práce.

Záležitost posledních let

Zatímco v minulém století se syndrom připisoval jen práci ve výškových budovách, dnes ho vidíme prakticky všude.  V posledních letech, kdy se začala většina budov zateplovat a utěsňovat novými okny, rekonstruují se nebo staví nové domy, se začal SBS u lidí objevovat čím dál častěji. Hodně lidí (také dětí) mají různé alergie, astmata, časté pálení očí a bolesti hlavy. K tomu všemu přispívají  tzv. těkavé organické látky neboli zkráceně VOC (Volatile Organic Compounds). Do těch můžeme zahrnout výpary z koberců, nátěrů, parfémů, čisticích prostředků, ze smažení, vaření, výpary na toaletách a v šatnách, z plastů a především také z lidí.

Více o těkavých organických látkách si můžete přečíst v tomto článku.

Zlepšete prostředí, ve kterém se pohybujete

Jednou z nejdůležitějších příčin, proč se ve vnitřním prostředí necítíme dobře, je nedostatečné větrání obývaného prostoru. Bohužel výskytu těkavých organických látek ve vnitřním prostředí nemůžeme zabránit.

Některé výpary, jako čisticí prostředky…, omezit můžeme, ovšem zcela jednoduché to není. Složitější je to v kancelářích a bytech, které stojí v husté městské zástavbě, otevřít okna a větrat se v některých situacích rovná zhoršení vzduchu – znečištění venkovním smogem a zároveň situaci nezlepší ani hluk. Řešení?

Ekologické a hlavně levné čističky vzduchu najdete i mezi květinami – ty ovšem nejsou velmi účinné a také odstraňují jen hrstku VOC.

S čidly kvality vzduchu k čistému vnitřnímu prostředí

Pomoci vám k čistému a hlavně zdravému vnitřnímu prostředí je naše specializace. V naší nabídce najdete čidla na měření koncentrace těkavých organických látek – příčinu projevů SBS. Čidla řídí vzduchotechnickou jednotku na základě naměřené koncentrace VOC a tak napomáhají k vyčistění vnitřního prostředí od zdraví škodlivých látek.

 

Jak se můžete dočíst v článku CO2 není hlavním znečišťovatelem vzduchu, tak těkavých organických látek je podle posledních měření okolo 10 000 druhů. Naše čidlo VOC se specializuje na ty nejčastěji se vyskytující ve vnitřním prostředí – výpary z metabolické činnosti lidského organismu a další látky jako formaldehyd, kuchyňské výpary, výpary z čisticích prostředků, koberců, laků atd. Prostě vše, co čidlo CO2 není schopné detekovat.

Inteligentní čidlo VOC

Pro jednodušší nasazení v praxi jsme vyvinuli, s využitím rozšířeného povědomí o měření koncentrace oxidu uhličitého, takzvaná „ inteligentní“ čidla VOC. Inteligence spočívá v tom, že čidlo VOC, tzv. iVOC, dává výstup jako ekvivalent měření CO2 – tedy rozsah měření 400 – 2000 ppm. Proto i nastavení regulace ventilace či nastavení mezní hodnoty, při které má čidlo ventilaci sepnout, je pro uživatele pohodlné a nemusí si řešit vlastní koncentraci VOC.

Prohlédněte si čidla iVOC

Chcete se dostávat pravidelně emaily ze světa čidel kvality vzduchu a vzduchotechniky?

Klikněte zde

 

Kontaktujte nás

    Registrujte se k newsletteru zde
    „Měříme, na čem záleží“

    Pardubická 177
    537 01 Chrudim
    Czech Republic

    obchod@protronix.cz +420 722 931 799 +420 469 625 190 IČ 25962264 DIČ CZ25962264

    © Protronix s.r.o. 2024