Při pobytu osob v uzavřeném prostoru bez odpovídajícího větrání stoupá obsah škodlivin ve vzduchu a stejně tak i koncentrace CO2. Z tohoto důvodu se naměřené hodnoty oxidu uhličitého využívají hlavně pro posouzení míry znečištění vnitřního vzduchu.
Oxid uhličitý je tedy zejména indikátor, vhodný pro efektivní řízení ventilačních systémů v prostorech, kde často a dlouhodoběji pobývají lidé (školy, školky, obchodní domy, kanceláře, obývací pokoje, ložnice, dětské pokoje…). Ovšem hlavními znečišťovateli vzduchu jsou tzv. těkavé organické látky.
Jsou to různé druhy organických sloučenin, které jsou za normální teploty v plynném stavu. Podle odhadů existuje těkavých organických látek okolo deseti tisíc druhů. VOC mohou mít negativní dopad na zdraví a pohodu lidí.
Jednoduše je můžeme rozdělit na dvě skupiny:
Jsou to v podstatě ty znečišťující látky, kvůli kterým se primárně větrá (zápachy). Čidlo VOC je tedy nejvíce podobné vnímání pachů lidským nosem. V tabulce vpravo si prohlédněte hlavní zdroje VOC.
Vždy je třeba zvolit typ čidla podle převažujícího způsobu využití konkrétního prostoru. Například na toaletách, v kuchyních, šatnách nebo fitcentrech je často hladina CO2 v pořádku navzdory nepříjemným odérům a tedy potřebě větrat.
Podobná situace může nastat také v nových budovách, kde hned při příchodu cítíte odér z nátěrů, nábytků, … tento jev se nazývá SBS = Sick Building Syndrom – syndrom nemocných budov (o SBS více zde).
*CO2 = oxid uhličitý, bezbarvý plyn bez zápachu
*VOC = angl. Volatile Organic Compounds – těkavé organické látky
Pardubická 177
537 01 Chrudim
Czech Republic
obchod@protronix.cz +420 722 931 799 +420 469 625 190 IČ 25962264 DIČ CZ25962264
© Protronix s.r.o. 2024