Jaká je ideální vlhkost v bytě?

 

Kromě CO2 (přečtěte si o jeho vlivu na vnitřní prostředí zde) je vlhkost dalším velmi významným faktorem, který ovlivňuje pohodu a komfort lidí žijících ve vnitřním prostředí. A zde také trávíme velmi mnoho času – podle posledních výzkumů až 90 % času denně!
Co znamená výraz “relativní vlhkost”

Relativní vlhkost neboli RH (z anglického Relative Humidity) = poměr mezi množstvím vodních par obsažených ve vzduchu a největším možným množstvím vodních par při dané teplotě.

Relativní vlhkost se udává v procentech (%) – kolik procent vlhkosti je v místnosti v závislosti na teplotě.

Jaká vlhkost je ta ideální?

Toto rozmezí se mění na základě ročního období. Zatímco v zimě bychom měli vlhkost v bytě udržovat mezi 40 – 60 %, v létě je horní hranice o něco nižší a vlhkost by měla být mezi 40 – 55 %.

Vyšší nebo nižší hodnoty často vedou k celkovému nepohodlí ve vnitřním prostředí a také
k různým zdravotním problémům.
Graf komfortní zóny v závislosti na vlhkosti a teplotě prostředí okolo nás: 

 
Projevy příliš vysoké vlhkosti

vysoká vlhkost plíseň na zdi

 

Vysokou vlhkost jednoduše poznáme podle orosených oken, vlhkých zdí a případně i nábytku či podlah. To přispívá k tvorbě plísní na oknech, spárách a zdech místností. Plíseň potom může mít negativní vliv nejen na stavební prvky a vybavení bytu, ovšem také na zdraví osob. Nepříjemným projevem jsou pak alergie, atopické ekzémy nebo další respirační potíže.

Jak snížit vlhkost v bytě

Většinou to není tak složitým úkolem. V nově zrekonstruovaných budovách a bytech je často ze začátku vlhkost vyšší – postupně však dochází k vysušení stavebních prvků, které mohly být vlivem stavby/rekonstrukce ještě vlhké.

Doporučeným způsobem je samozřejmě dostatečné větrání – ať už celého domu/bytu nebo třeba v nejzatěžovanější koupelně, sušení prádla venku a používání digestoře.  Nejlepším způsobem je větrání na základě čidla vlhkosti. To monitoruje kvalitu vzduchu – vlhkost v bytě/domě a dle naměřených dat řídí třeba větrák v koupelně nebo celou vzduchotechniku.
Projevy příliš nízké vlhkosti

nízká vlhkost projev

Nízká vlhkost (pod 40 %) je nejspíš ještě nepříjemnější než ta vysoká. Projevy můžou být:

 • škrábání v krku po ránu, kašel,
 • suchá pleť, popraskané rty,
 • únava,
 • ucpaný nos

Navíc při nízké vlhkosti (tedy vysokém odpařování vody) se z nábytku, koberců atd. dostávají do vzduchu těkavé organické látky tzv. VOC, které jsou hlavní příčinou negativních projevů spojených se znečištěným vnitřním vzduchem – můžete si o nich přečíst více zde.

Jak zvýšit vlhkost v bytě

Vlhkost v bytě můžeme zvýšit opačnými procesy. Doporučuje se právě sušit prádlo ve vnitřních místnostech, pěstovat pokojové rostliny nebo dát na topení nádobu s vodou. Dalším řešením může být také zvlhčovač vzduchu, který dělí vodu na mikročástice a pouští je do prostoru.
Proč používat čidla kvality vzduchu ve vnitřním prostředí?

Přejít na článek


Kontaktujte nás

  Registrujte se k newsletteru zde
  „Měříme, na čem záleží“

  Pardubická 177
  537 01 Chrudim
  Czech Republic

  obchod@protronix.cz +420 722 931 799 +420 469 625 190 IČ 25962264 DIČ CZ25962264

  © Protronix s.r.o. 2024