Špatný vzduch při spánku – měření v ložnici

Měření koncentrace oxidu uhličitého v noci bylo prováděno v ložnici zatepleného domu. Ložnice měla plochu 45 m2 a byla v ní instalována nová plastová okna. Spali v ní dva dospělí a roční dítě. Čidlo naměřilo zvýšení koncentrace CO2 na více než trojnásobek doporučované hodnoty. „Ve vzduchu bylo naměřeno přes 3 000 ppm oxidu uhličitého, což je daleko za hranicí kvalitního prostředí pro spánek“, říká o průzkumu Ing. Miloš Žáček, výkonný ředitel a jednatel společnosti Protronix.

 

zavroknasditetem

Graf č. 1: Naměřené hodnoty se zcela zavřenými okny


Další noc probíhalo měření při stejném počtu lidí, ale s mikroventilací, kterou umožňují méně těsnící osazená okna. Maximální naměřené hodnoty CO2 byly nižší (2600 ppm) a od jedné hodiny ranní koncentrace velmi klesala, až k ránu dosáhla doporučené úrovně.

Graf č. 2: Naměřené hodnoty s mikroventilací

Graf č. 2: Naměřené hodnoty s mikroventilací


Třetí měření proběhlo s vyklopeným oknem. Úroveň koncentrace oxidu uhličitého přesáhla v nejvyšším bodě pouze lehce nad 1200 ppm. Naměřená úroveň koncentrace odpovídala ventilačnímu poměru okolo 23 m3 vzduchu za hodinu na jednu osobu, což vyhovuje obecně přijímanému požadavku na čerstvý vzduch v místnosti.

ventilacka (1)

Graf č. 3: Naměřené hodnoty s vyklopeným oknem

 

 

 

Chcete se dostávat pravidelně emaily ze světa čidel kvality vzduchu a vzduchotechniky?

Klikněte zde